Chivelet HonsouFinancial Advisor

placeholder
areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

publications

 • Ortak Dil: Çeviri

  Çeviri, genel tanımıyla bir dilde yazılan ya da ifade edilen kelime gruplarının farklı hedef dillere, hedef kültürlere aktarılmasıdır; diller ve kültürler arasında bir çeşit köprü görevindedir. Farklıkların tek bir ortak noktada birleştirilerek aynı anlama, aynı hedefe ulaşılmasını sağlar. İnsanlık tarihinde özellikle ticari faaliyetlerin artışı, farklı coğrafyaların keşfi ile birlikte farklı toplulukların birbirleriyle iletişime geçme zorunluluğu

  17 Aralık 2019
 • Perge Blog: Perge Tercüme

  Perge Blog’a hoş geldiniz! Bu blogda, belirli aralıklarla yapacağımız paylaşımlarımızla çevirmenler ve çeviri işletmeleri, yerelleştirme hizmetleri ve medikal, hukuk, eğitim, eğlence, finans, ticaret, tarım, turizm, üretim ve teknik çeviriler ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceksiniz. Blogumuzda yer alan yazıların tamamı Perge Tercüme bünyesinde çalışan değerli profesyonellerimiz tarafından hazırlanmıştır. Sizleri bu çeviri dünyasının farklı yönleriyle ilgili

  17 Aralık 2019

iletişim bilgileri

Sosyal profiller

feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  how can we help you?

  Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

  Uzmanlığım için makale yazarken yaptığım yurtdışı araştırmalar sırasında kaynakların İngilizce olmasından dolayı yeterli verimliliği sağlayamadım. Perge Tercüme bu yabancı kaynakların çevirisini yaptı ve ek olarak tıbbi yazım desteği de sağladı. Muhteşem bir iş çıkarttılar. Verdikleri destek ve hız için teşekkür ederim!

  Dr. Ayhan E.

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?